Fundusze Europejskie

Ciepło

Jak mądrze korzystać z ciepła? 

To bardzo proste - wystarczy wykształcić w sobie kilka dobrych nawyków. Poniżej przedstawiamy kilka prostych czynności, które w prosty sposób zagwarantują nam racjonalne korzystanie z ciepła.

Co daje racjonalne korzystanie z ciepła?

 • zmniejszenie opłat za ogrzewanie mieszkania
 • zdrowie - zmniejszenie ryzyka powstawania zawilgoceń i pleśni
 • lepsze samopoczucie dzięki dostosowaniu temperatury do swoich potrzeb
 • korzystny wpływ na środowisko naturalne

Kaloryfer

 • Nie zasłaniaj niepotrzebnie kaloryfera - ddsłonięty kaloryfer zapewnia prawidłowe rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Dlatego urządzając mieszkanie, unikaj zastawiania grzejników meblami i zasłaniania ich zasłonami czy firanami. Jeżeli robisz tak, bo nie odpowiada Ci estetyka kaloryfera, pomyśl o wymianie grzejnika na dekoracyjny. Zdziwisz się ile na rynku jest różnych wzorów tego urządzenia.
 • Unikaj suszenia odzieży na grzejnikach - zrezygnuj z tego, szczególne jeżeli rozliczasz się z podzielnika umieszczonego na grzejniku. Susząc odzież na kaloryferze zwiększasz wskazania podzielnika o 10%, przez co narażasz się na większe rachunki.
 • Stosuj ekrany zagrzejnikowe - zastosowanie ekranów to tradycyjny sposób na zwiększenie temperatury w pomieszczeniu. Ekran najlepiej zamontuj na ścianie za kaloryferem. Odbija on do wnętrza pomieszczenia ciepło, które dotychczas pochłaniała zimna ściana za grzejnikiem. Dzięki temu możesz oszczędzić nawet 5% ciepła.
 • Wietrz intensywnie i krótko - wietrzenie pomieszczenia dobrze wpływa na samopoczucie oraz zapobiega powstawaniu zawilgoceń i pleśni. Pamiętaj, aby zakręcić kaloryfery zanim zaczniesz wpuszczać do domu świeże powietrze. Nie zapomnij też po 10 - 15 minutach zamknąć okien, aby uniknąć wyziębienia wietrzonego pokoju.

Temperatura

 • Kontroluj temperaturę w pomieszczeniach w których przebywasz - dopasuj ją do swoich preferencji. Zazwyczaj możesz to robić, bo kaloryfer wyposażony jest tzw. termostat. Zaoszczędzisz i poczujesz się lepiej. Różne pomieszczenia, w zależności od przeznaczenia, potrzebują innych temperatur, aby dobrze Ci służyły. W sypialni możesz utrzymywać niższą temperaturę, nawet 18°C - większość z nas śpi wtedy lepiej (chyba, że masz małe dzieci, to podwyższ temperaturę o 2 stopnie). W pokoju dziennym wystarczy temperatura 20-21°C, a w łazience powinna być najwyższa - 24°C.
 • Obniżaj temperaturę, gdy jej nie potrzebujesz - wychodząc z mieszkania obniż temperaturę w pomieszczeniach. Gdy kładziesz się spać, możesz także obniżyć temperaturę w pokojach, których nie używasz. Pamiętaj jednak, aby nie zakręcać kaloryferów całkowicie. Niskie temperatury utrzymywane przez długi czas przyczyniają się do powstawania grzybów i pleśni, które mogą być przyczyną alergii.
 • Nie wyziębiaj pomieszczeń - wychodząc z domu możesz obniżyć temperaturę, pamiętaj jednak, żeby nie wyziębiać pomieszczeń całkowicie, ponieważ ponowne nagrzanie ścian będzie kosztowało Cię więcej, niż utrzymanie stałej, optymalnej temperatury przez cały czas. Jeżeli nie chcesz cały czas myśleć o przykręcania i odkręcania tradycyjnych termostatów przygrzejnikowych, zainwestuj w inteligentne termostaty, gdzie łatwo zaprogramujesz oczekiwane temperatury o różnych porach dnia.

Pomieszczenia wspólne

 • Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych - oszczędzaj nie tylko w swoim mieszkaniu. Zwróć uwagę, czy w częściach wspólnych budynku drzwi i okna są dobrze zamknięte. Nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach powodują uciekanie ciepła z budynku oraz zwiększają jego pobór. Warto zainteresować się pomieszczeniami wspólnymi, ponieważ za ich ogrzanie płacą wszyscy lokatorzy.

infografika - ciepło

do góry